Perspektywy pracy
Przemysł drzewny w Polsce, w tym również przemysł meblarski, to jeden z najlepiej rozwijających się sektorów gospodarki, uznany za priorytetowy:
- ponad 65 tysięcy podmiotów,
- ponad 250 tysięcy zatrudnionych,
- co roku ponad 2,0 mld $ bezpośrednich inwestycji zagranicznych,
- wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań (nanomateriały, projektowanie CAD, sterowanie numeryczne, innowacyjne technologie, itd.).
Dzięki temu Polska jest obecnie trzecim pod względem wartości eksporterem mebli w Europie. Obecnie 6 na 10 zakładów przemysłu drzewnego w Polsce zgłasza niedobór wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a w najbliższych latach niedobór ten jeszcze się pogłębi. Nasi studenci często już na 3 roku rozpoczynają pracę w przemyśle lub wiążą się z jakąś firmą poprzez system staży i stypendiów. To firmy drzewne odwiedzają nasz Wydział w poszukiwaniu pracowników, a ilość ogłoszeń z propozycjami zatrudnienia pokazuje jak bardzo technolodzy drewna i meblarze są potrzebni. Obecnie współpracujemy w zakresie staży z takimi firmami jak: Fabryki Mebli Forte SA, Bydgoskie Fabryki Mebli, Nowy Styl Group, Steico, Porta, IKEA INDUSTRY Orla, Mardom Pro, Mebloform, GTV, FESTOOL, Leitz, Pfleiderer, Meble Wójcik, Teknika, HOMAG Polska, . Według badań wśród naszych absolwentów większość z nich rozpoczęła pracę w zawodzie (oczywiście na stanowiskach adekwatnych do wykształcenia) i to często za granicą: w Niemczech, Czechach, Francji, Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz USA i Brazylii.
Dziekan WTD
Dr hab. inż. Piotr Borysiuk, prof. SGGW