V OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS WIEDZY O DREWNIE

REGULAMIN KONKURSU

 

 

ADRESACI KONKURSU

W Konkursie mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, w szczególności szkół o profilu drzewnym, leśnym, ochrony środowiska lub budownictwa z terenu całej Polski, kształcących w następujących zawodach: technik technologii drewna, technik leśnik, technik ochrony środowiska, technik budownictwa.

 

 

CELE KONKURSU

  1. Popularyzowanie wśród młodzieży profilowanych szkół ponadpodstawowych wiedzy z zakresu szeroko rozumianej technologii drewna.
  2. Kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy dotyczącej rozwiązań technologii drewna, a także wykorzystania materiałów drzewnych i drewnopochodnych w meblarstwie.
  3. Promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym.

 

ZAKRES PRZEDMIOTOWY KONKURSU

Konkurs obejmuje następujące zagadnienia:

  • -nauka o drewnie i tworzywach drzewnych,
  • -praktyczne rozwiązania z zakresu technologii drewna,
  • -konstrukcje i budownictwo drewniane,
  • -zastosowanie materiałów drzewnych i drewnopochodnych w meblarstwie,
  • -techniki zdobnicze mebli, w tym intarsja i inkrustacja.

 

PRZEBIEG KONKURSU

Konkurs ma charakter ogólnopolski i składa się z dwóch etapów. Za przebieg poszczególnych etapów Konkursu odpowiedzialne są Komisje Konkursowe tj. Szkolna Komisja Konkursowa i Centralna Komisja Konkursowa.

 

 

Etap I – eliminacje szkolne

  • Eliminacje Szkolne przeprowadza Szkolna Komisja Konkursowa.
  • Eliminacje Szkolne polegają na samodzielnym rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru bez możliwości korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych, opracowanego przez Organizatora oraz dostarczonego przez Organizatora najpóźniej na 2 dni przed terminem przeprowadzenia etapu I. Czas na jego rozwiązanie wynosi 45 min. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt, a za błędną 0 punktów. Testy sprawdza Szkolna Komisja Konkursowa.
  • Do etapu II przechodzi maksymalnie 30 uczniów ze wszystkich szkół, którzy uzyskali największą liczbę punktów.
  • W przypadku uzyskania przez kilku uczestników w etapie I takiej samej liczby punktów co uczestnik zakwalifikowany na 30 miejscu, do etapu II przechodzą wszyscy ci uczestnicy.
  • Centralna Komisja Konkursowa przekazuje kryteria oceny pisemnego testu oraz szczegółowe wytyczne w sprawie organizacji eliminacji szkolnych Konkursu.
  • Rozwiązane testy oraz oryginały protokołów z eliminacji Szkolna Komisja Konkursowa przesyła listem poleconym w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia etapu I do Centralnej Komisji Konkursowej, która przechowuje dokumentację przez 2 lata. W archiwum szkolnym Szkolna Komisja Konkursowa przechowuje przez 2 lata kserokopie protokołu.

 

Etap II – finał konkursu

  • Etap II Konkursu przeprowadza Centralna Komisja Konkursowa.
  • Etap II obejmuje samodzielne rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru bez możliwości korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych Czas na jego rozwiązanie wynosi 45 min.
  • Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt, a za błędną 0 punktów.
  • Suma punktów uzyskana przez uczestników decyduje o kolejności miejsc w końcowej klasyfikacji. W przypadku braku możliwości wytypowania 3 laureatów przeprowadzany jest dodatkowy test pisemny opracowany przez Organizatora, wśród osób, które uzyskały z testu pisemnego w pierwszej rundzie taką samą liczbę punktów. Test w drugiej rundzie jest testem jednokrotnego wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź w teście w drugiej rundzie uczestnik otrzymuje 1 punkt, a za błędną 0 punktów. Czas na rozwiązanie testu w drugiej rundzie wynosi 30 min.
  • Trzech uczestników z najwyższą liczbą punktów uzyskanych w etapie II Konkursu zostaje Laureatami Konkursu.
  • Laureaci etapu II z poprzednich edycji Konkursu nie mogą brać udziału w Konkursie.
  • Rozwiązane testy oraz oryginały protokołów z etapu II Konkursu przechowuje Organizator przez 2 lata.

 

REGULAMIN KONKURSU – plik do pobrania

 

TERMINARZ KONKURSU

28 luty 2023 r. – przesyłanie zgłoszeń szkół do udziału w Konkursie

18 kwietnia 2023 r. – I etap (przeprowadzany w szkołach)

23 maja 2023 r. – potwierdzenie zgłoszenia uczniów do II etapu

13 czerwca 2023 r. – II etap (przeprowadzany na WTD SGGW w Warszawie)

Zgłoszenie prosimy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: konkurs_wtd@sggw.edu.pl

 

 

NAGRODY

  1. Laureatom Konkursu (3 osoby) zostaną przyznane nagrody rzeczowe, przy czym szczegółowe informacje co do rodzaju nagród zostaną wskazane przez Organizatora w treści ogłoszenia dotyczącego danej edycji Konkursu. Dodatkowo Organizator wyda Laureatom Konkursu dyplomy potwierdzające uzyskanie statusu Laureata Konkursu ze wskazaniem danej edycji Konkursu.
  2. Centralna Komisja Konkursowa może przyznać uczestnikom Konkursu dyplomy.
  3. Uprawnienia Laureatów Konkursu danej edycji w zakresie postępowania rekrutacyjnego na kierunki studiów prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie określa stosowna uchwała Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w sprawie uprawnień laureatów olimpiad i konkursów, o której mowa w art. 70 ust. 6 pkt 2 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574; ze zmianami).

 

FORMULARZE

  1. Formularz zgłoszenia do I etapu V Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie – plik do pobrania,
  2. Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział dziecka w V Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy o Drewnie, zwanym dalej „Konkursem” – plik do pobrania,
  3. Porozumienie o współadministrowaniu danymi osobowymi na potrzeby przeprowadzenia V Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie – plik do pobrania,
  4. Protokół z przebiegu I etapu V Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie, zwanego dalej „Konkursem” – plik do pobrania.

 

PIERWSZY ETAP

Liczba uczestników z danej Szkoły zakwalifikowanych do II etapu V Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie

 

Nazwa Szkoły 

Lb. uczestników zakwalifikowanych do II etapu Konkursu 

Technikum im. Świętego Józefa – Kalisz 

8 

Państwowe Szkoły Budownictwa – Gdańsk 

5 

Zespół Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego w Suwałkach 

4 

Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska – Radomsko 

3 

Technikum nr 30 w Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I w Warszawie 

2 

Zespół Szkół Budowlano Drzewnych w Poznaniu 

2 

Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim 

2 

Zespół Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej – Olsztyn 

1 

Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej – Kalwaria Zebrzydowska 

1 

Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września 1939r. w Kolbuszowej 

1 

Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa – Białystok 

1 

 DRUGI ETAP

W dniu 13 czerwca 2023 r. na Wydziale Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się finał V Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie. W Konkursie wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, w szczególności szkół o profilu drzewnym, leśnym, ochrony środowiska oraz budownictwa z terenu całej Polski, kształcących w następujących zawodach: technik technologii drewna, technik leśnik, technik ochrony środowiska, technik budownictwa. Celem Konkursu jest (1) popularyzowanie wśród młodzieży profilowanych szkół ponadpodstawowych wiedzy z zakresu szeroko rozumianej technologii drewna, (2) kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy dotyczącej rozwiązań technologii drewna, a także wykorzystania materiałów drzewnych i drewnopochodnych w meblarstwie, (3) promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym. 

W części finałowej wzięło udział 25 uczniów z 9 szkół. Laureatami Konkursu zostali uczniowie z Zespołu Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego w Suwałkach, którzy zajęli I i II miejsce. Natomiast III miejsce zajął uczeń z Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Laureaci Konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Głównego Sponsora Konkursu Firmę Nowy Styl sp. z.o.o. oraz Partnera Konkursu Firmę FABRYKI MEBLI „FORTE” S.A. Laureaci Konkursu zgodnie z Uchwałą nr 108 – 2021/2022 Senatu SGGW z dnia 27.06.2022 r. mają również ułatwioną rekrutację na studia na jeden z dwóch kierunków: technologia drewna i meblarstwo. Organizację konkursu wsparły także firmy: DLH GLOBAL S.A., Mardom Pro sp. z o.o., STEICO sp. z o.o., AKROBUD Sokołowski sp. kom. 

Firma Nowy Styl sp. z.o.o. to jeden z liderów w branży meblarskiej w Europie. Przez ponad 30 lat Nowy Styl wyposażył w najlepsze rozwiązania meblowe kilka tysięcy przestrzeni. Firma ma przedstawicielstwa w 12 krajach. Rozwiązania i wiedzę o organizacji biur prezentuje w 29 showroomach m.in. w Londynie, Paryżu, Warszawie, Monachium i Pradze. Firma Nowy Styl ufundowała następujące nagrody dla Laureatów Konkursu: I. miejsce: krzesło WithME oraz biurko eModel 2.0 MINI; II. miejsce: biurko eModel 2.0 MINI; III. miejsce: krzesło WithME.  

 

Link do filmu z Finału V Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie: 

 

https://www.youtube.com/watch?v=dGVo4ZM0A2Q 

 

KONTAKT:

dr inż. Witold Wardal

Sekretarz Centralnej Komisji Konkursowej

e-mail: konkurs_wtd@sggw.edu.pl

tel.: 22 593 85 40