VII OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY KONKURS WIEDZY O DREWNIE
ADRESACI KONKURSU
W Konkursie mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego, w szczególności szkół o
profilu drzewnym, leśnym, ochrony środowiska lub budownictwa z terenu całej Polski, kształcących w następujących zawodach: technik technologii drewna, technik leśnik, technik
ochrony środowiska, technik budownictwa.
CELE KONKURSU
- Popularyzowanie wśród młodzieży profilowanych szkół ponadpodstawowych wiedzy z zakresu szeroko rozumianej technologii drewna.
- Kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy dotyczącej rozwiązań technologii drewna, a także wykorzystania materiałów drzewnych i drewnopochodnych w meblarstwie.
- Promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym.
ZAKRES PRZEDMIOTOWY KONKURSU
Konkurs obejmuje następujące zagadnienia:
- nauka o drewnie i tworzywach drzewnych,
- praktyczne rozwiązania z zakresu technologii drewna,
- konstrukcje i budownictwo drewniane,
- zastosowanie materiałów drzewnych i drewnopochodnych w meblarstwie,
- techniki zdobnicze mebli, w tym intarsja i inkrustacja.
PRZEBIEG KONKURSU
Konkurs ma charakter ogólnopolski i składa się z dwóch etapów. Za przebieg poszczególnych etapów Konkursu odpowiedzialne są Komisje Konkursowe tj. Szkolna Komisja Konkursowa i Centralna Komisja Konkursowa.
Etap I – eliminacje szkolne
- Eliminacje Szkolne przeprowadza Szkolna Komisja Konkursowa.
- Eliminacje Szkolne polegają na samodzielnym rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru bez możliwości korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych, opracowanego przez Organizatora oraz dostarczonego przez Organizatora najpóźniej na 2 dni przed terminem przeprowadzenia etapu I. Czas na jego rozwiązanie wynosi 45 min. Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt, a za błędną 0 punktów. Testy sprawdza Szkolna Komisja Konkursowa.
- Do etapu II przechodzi maksymalnie 30 uczniów ze wszystkich szkół, którzy uzyskali największą liczbę punktów.
- W przypadku uzyskania przez kilku uczestników w etapie I takiej samej liczby punktów co uczestnik zakwalifikowany na 30 miejscu, do etapu II przechodzą wszyscy ci uczestnicy.
- Centralna Komisja Konkursowa przekazuje kryteria oceny pisemnego testu oraz szczegółowe wytyczne w sprawie organizacji eliminacji szkolnych Konkursu.
- Rozwiązane testy oraz oryginały protokołów z eliminacji Szkolna Komisja Konkursowa przesyła listem poleconym w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia etapu I do Centralnej Komisji Konkursowej, która przechowuje dokumentację przez 2 lata. W archiwum szkolnym Szkolna Komisja Konkursowa przechowuje przez 2 lata kserokopie protokołu.
Etap II – finał konkursu
- Etap II Konkursu przeprowadza Centralna Komisja Konkursowa.
- Etap II obejmuje samodzielne rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru bez możliwości korzystania z jakichkolwiek pomocy naukowych. Czas na jego rozwiązanie wynosi 45 min.
- Za każdą poprawną odpowiedź uczestnik otrzymuje 1 punkt, a za błędną 0 punktów.
- Suma punktów uzyskana przez uczestników decyduje o kolejności miejsc w końcowej klasyfikacji. W przypadku braku możliwości wytypowania 3 laureatów przeprowadzany jest dodatkowy test pisemny opracowany przez Organizatora, wśród osób, które uzyskały z testu pisemnego w pierwszej rundzie taką samą liczbę punktów. Test w drugiej rundzie jest testem jednokrotnego wyboru. Za każdą poprawną odpowiedź w teście w drugiej rundzie uczestnik otrzymuje 1 punkt, a za błędną 0 punktów. Czas na rozwiązanie testu w drugiej rundzie wynosi 30 min.
- Trzech uczestników z najwyższą liczbą punktów uzyskanych w etapie II Konkursu zostaje Laureatami Konkursu.
- Laureaci etapu II z poprzednich edycji Konkursu nie mogą brać udziału w Konkursie.
- Rozwiązane testy oraz oryginały protokołów z etapu II Konkursu przechowuje Organizator przez 2 lata.
REGULAMIN KONKURSU – plik do pobrania
TERMINARZ KONKURSU
28 lutego 2025 r. – przesyłanie zgłoszeń szkół do udziału w Konkursie
15 kwietnia 2025 r. – I etap (przeprowadzany w szkołach)
23 maja 2025 r. – potwierdzenie zgłoszenia uczniów do II etapu
10 czerwca 2025 r. – II etap (przeprowadzany na WTD SGGW w Warszawie)
Zgłoszenie prosimy przesłać drogą elektroniczną na adres e-mail: konkurs_wtd@sggw.edu.pl
NAGRODY
- Laureatom Konkursu (3 osoby) zostaną przyznane nagrody rzeczowe, przy czym szczegółowe informacje co do rodzaju nagród zostaną wskazane przez Organizatora w treści ogłoszenia dotyczącego danej edycji Konkursu. Dodatkowo Organizator wyda Laureatom Konkursu dyplomy potwierdzające uzyskanie statusu Laureata Konkursu ze wskazaniem danej edycji Konkursu.
- Centralna Komisja Konkursowa może przyznać uczestnikom Konkursu dyplomy.
- Uprawnienia Laureatów Konkursu danej edycji w zakresie postępowania rekrutacyjnego na kierunki studiów prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie określa stosowna uchwała Senatu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w sprawie uprawnień laureatów olimpiad i konkursów, o której mowa w art. 70 ust. 6 pkt 2 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 r. poz. 574; ze zmianami).
FORMULARZE
- Formularz zgłoszenia do I etapu VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie – plik do pobrania,
- Zgoda rodzica/opiekuna prawnego na udział dziecka w VII Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Wiedzy o Drewnie, zwanym dalej „Konkursem” – plik do pobrania,
- Porozumienie o współadministrowaniu danymi osobowymi na potrzeby przeprowadzenia VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie – plik do pobrania,
- Protokół z przebiegu I etapu VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie, zwanego dalej „Konkursem” – plik do pobrania.
- Zgoda na wykorzystanie wizerunku w związku z organizacją II Etapu VII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Wiedzy o Drewnie, zwanego dalej „Konkursem” – plik do pobrania.
KONTAKT:
dr inż. Witold Wardal
Sekretarz Centralnej Komisji Konkursowej
e-mail: konkurs_wtd@sggw.edu.pl
tel.: 22 593 85 40